REKRUTACJA 2025/2026
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Resetowanie ustawień
Reset

W zdrowym ciele zdrowy duch!

 

 

 

Drodzy Rodzice!

Drugi październikowy tydzień upłynął nam pod znakiem jesiennych smaków – tym razem dzieci poznawały jesienne warzywa i utrwalały wiadomości na ich temat. Zaczęliśmy opowiadaniem „Najlepsza zupa na świecie” i dyskusją dotyczącą ulubionych warzywnych potraw. Słuchaliśmy też zabawnego wierszyka „Pomidor” a także słuchaliśmy  weiersza J.Brzechwy 'Na straganie". Inscenizowaliśmy wierz sylwetami warzyw z wykorzystaniem kacika teatralnego.Warto nadmienić, jak ważne jest rozwijanie logicznego myślenia dziecka z wykorzystaniem elementów humoru i absurdu. Opowiadanie śmiesznych historii, wybieranie humorystycznych tekstów literackich, żartowanie z dzieckiem czy wskazywanie absurdalnych sytuacji rozwija je poznawczo, rozładowuje napięcie, poprawia nastrój i buduje więzi. Nie bądźmy więc ciągle tacy poważni! 

W zeszłym tygodniu dzieci klasyfikowały warzywa według różnych cech, np. zastanawiały się, które rosną nad ziemią, a które pod ziemią, jaki mają kolor i kształt. Uzasadniały swoje wybory, co wymagało wykazania się umiejętnością logicznego myślenia, wiedzą i spostrzegawczością. Poznawały ich smak i zapach.Babcia Kornelki pokazała nam jak sie kisi ogórki! Pani Basia krok po kroku zapoznała dzieci z tym co jest potrzebne do zakiszenia tych warzyw a także dzieci miały mozliwość  powąchania kopru , degustacji już gotowych ogórczków ze spiżarni Babci Basi. 

W minionym tygodniu mieliśmy też okazję obcować z muzyką poważną – dzieci słuchały i bawiły się do utworu „Jesień” z cyklu „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego. Zabawy ruchowe  przy utworze"Olimpiada w jarzynowie" i aktywne słuchanie utworów należących do kanonu muzyki klasycznej będzie się odbywało regularnie, aby rozwijać wrażliwość muzyczną i poszerzać dziecięce doświadczenia muzyczne.  Sylwety warzyw posłużyły nam również do kształtowania pojęć matematycznych: tworzyliśmy zbiory, układaliśmy rytm warzywny. 

 

 

„Pobawmy się razem” – nasze propozycje spędzenia czasu z dzieckiem:

 

  1. „Co jest w naszej zupie?”. Rozpoznawanie i podawanie nazw warzyw wykorzystywanych do przygotowania potraw. Można zacząć zabawę już na wcześniejszym etapie – podczas kupowania, obierania i krojenia warzyw, a także innych kulinarnych czynności wykonywanych w kuchni wspólnie z dzieckiem.
  2. „Marchewa czy marcheweczka?”. Zabawa językowa rozwijająca słownictwo. Zachęcamy do tworzenia przez dziecko zdrobnień i zgrubień słów – to zabawa poszerzająca zasób słownictwa, a także pomagająca utrwalić znajomość pojęć związanych z określaniem wielkości, np. duży, mały (wielgachny, maleńki).
Data dodania: 2023-10-08 08:38:52
Data edycji: 2023-10-15 17:51:06
Ilość wyświetleń: 101

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej