REKRUTACJA 2025/2026
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Resetowanie ustawień
Reset

Zajęcia rewalidacyjne

Zajęcia rewalidacyjne

System edukacji ma zapewnić równe szanse i stwarzać możliwość realizowania swojego potencjału wszystkim uczniom, niezależnie od stopnia ich sprawności, umiejętności i potencjału rozwojowego.

Rewalidacja jest bardzo ważnym elementem pomocy udzielanej dzieciom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zajęcia z zakresu rewalidacji przysługują uczniowi niezależnie od etapu edukacji i rodzaju placówki, do której uczęszcza, a podstawę ich uruchomienia stanowią zapisy w orzeczeniu wydanym przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Celem oddziaływań rewalidacyjnych jest maksymalizowanie potencjału rozwojowego dziecka. Prowadząc rewalidację, zmierzamy do jak największego usamodzielnienia dziecka i możliwie pełnego jego uczestnictwa w społeczeństwie.

Cel ten możemy osiągnąć poprzez: rozwijanie mocnych stron dziecka i wykorzystywanie ich jako bazę do dalszej pracy, maksymalne usprawnianie najsilniejszych funkcji, korygowanie stwierdzonych zaburzeń, dynamizowanie rozwoju poprzez wykorzystywanie naturalnych sytuacji i aranżowanie przestrzeni do nabywania, rozwijania i ćwiczenia umiejętności.

 Na zajęciach stosujemy: indywidualizację oddziaływań – dostosowanie ich do potrzeb i możliwości dziecka, wczesną diagnozę – jak najszybsze stwierdzenie nieprawidłowości zwiększa szanse na udzielenie efektywnej pomocy, normalizację życia – zastosowanie rozwiązań i środków, które umożliwią osobie z niepełnosprawnością uczestnictwo w życiu społecznym na równi z osobami bez niepełnosprawności, wielospecjalistyczność – współpraca pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin, współpracę z rodzicami w procesie rewalidacji, podmiotowe traktowanie dziecka, nastawienie na sprawczość i samodzielność, wspieranie, a nie wyręczanie.

 

W pracy z uczniami z niepełnosprawnościami szczególne znaczenie mają metody umożliwiające uczenie przez działanie i bezpośrednie doświadczanie, wykorzystujące ruch i funkcjonowanie zmysłów. Do takich metod możemy zaliczyć:

Metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne – poprzez zróżnicowane zabawy i ćwiczenia pozwala na doświadczanie ciała oraz własnej osoby w relacjach z innymi, Programy Aktywności Knillów – rozwijają świadomość ciała oraz kompetencje komunikacyjne, Edukacja przez ruch, Gimnastyka twórcza Rudolfa Labana, program Ruch dla Uczenia się – wykorzystując ruch i rytm, rozwijają procesy poznawcze i percepcję, metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej – pozwalają rozwijać kompetencje językowe i komunikacyjne, metody rozwijające percepcję wzrokową i słuchową, np. trening słuchowy, wychowanie słuchowe, Program Rozwoju Percepcji Wzrokowej M. Frostig – szczególnie ważne w pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami sensorycznymi, metody rozwijające kompetencje społeczne, np. trening umiejętności społecznych, arteterapia i animaloterapia, terapię ręki oraz integrację sensoryczną.

 

Nasza placówka podążając za potrzebami wychowanków oferuje zajęcia rewalidacyjne  oraz korekcyjno-kompensacyjne w ramach godzin pracy przedszkola, oparte o wytyczne zawarte w opinii czy orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

 

 

Rodzicu, jeśli niepokoi cię zachowanie twojego dziecka, nie rozumiesz jego przyczyn, porozmawiaj z nauczycielem, który prowadzi jego grupę przedszkolną lub z oligofrenopedagogiem w naszym przedszkolu.

 

Zajęcia z rewalidacji i korekcyjno-kompensacyjne w naszej placówce prowadzi

 

mgr Iwona Głogowska-Godek nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego i przedszkolnego , nauczania zintegrowanego oraz nauczyciel edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną- oligofrenopedagog z 20 letnim stażem pracy.  

 

Zapraszam do kontaktu bezpośredniego w przedszkolu,  pod numerem telefonu 32 7118 666 lub                                                                                     pod nr prywatnym 606-283-649.

Data dodania: 2022-04-27 20:34:17
Data edycji: 2022-09-08 18:20:17
Ilość wyświetleń: 632

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej