REKRUTACJA 2025/2026
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Resetowanie ustawień
Reset

Adaptacja

Jak wesprzeć dziecko w adaptacji przedszkolnej?

 

Gdy maluch idzie do przedszkola, jego świat się zmienia. To zazwyczaj pierwsza tak "duża" rewolucja w życiu. Potem będa kolejne, ale to, czego się nauczy, zaprocentuje w przyszłości.

Przez kilka kolejnych tygodniu dzieco będzie moblizowało siły i zwiększało czujność, by poznać i oswoić wszelkie nowości. A jest ich mnóstwo ! Nowe miejsce, inaczej pachnie, są inne meble, jedzenie smakuje inaczej niż w domu. Jest zdecydowanie więcej osób, są dzieci i panie. Trzeba trzymać się za rączki i zapytać, gdy chce się wyjść do toalety. Tu rządzą inne zasady, czasami bardzo różnią się od tych, które dziecko znało do tej pory. By z tym wszystkim się zmierzyć, trzeba wiele energii. NIc dziwnego, że dziecko jest zmęczone i rozdrażnione wielością bodźców.

Co się dzieje gdy dziecko przechodzi kryzys i daje temu wyraz?

W okresie adaptacji może być ich kilka. Pierwszy nastepuje po kilku dniach, gdy maluch zorientował się, że przedszkole staje się codziennością. Kolejne załamania skojarzone są z wszelkimi przerwami. Także tymi krótkimi - weekendowymi. W poniedziałki jest najtrudniej, bo wypadliśmy z rytmu i na nowo musimy się mobilizować. Maluszek daje temu wyraz płacząc, protestująć, wykazując niechęć. Pomaga konsekwentne trzymanie się planu. "Dziś jest poniedziałek i idziesz do przedszkola". Także inne przerwy, szczególnie w pierwszych dwóch, trzech miesiącach, opóźniają proces adaptowania się malucha.

Co może rodzic?

Także rodzice przechodzą swoją adaptację przedszkolną. I podobnie jak u dziecka wiąże się ona z przeżywaniem róznych emocji: zadowolenia, zaciekawienia, ale także niepokoju i złości, Jednak doświadczeia dorosłych są zdecydowanie bogoatsze. 

Ważne jest także, by NIE spieszyć się, zarówno rano, w drodze do przedszkola, jak i po odebraniu malucha. Przychodzenie na zajęcia "na czas" także wspiera proces adaptowania się.

W tym czasie bardzo istotny jest odpoczynek. Maluch nie potrzebuje kolejnych atrakcji, najbardziej potrzebne jest mu pobycie z rodziną w domu, gdzie odreauje napięcie, poleniuchuje trochę i pobawi się w swoje ulubione zabawy, a potem wyśpi i nabierze sił na kolejny dzień.

To rodzic przekazuje dziecku swoim zachowaniem nastawienie do przedszkola, i tylko wtedy, gdy sam czuje się w nim bezpiecznie i z każdym dniem coraz bardziej pewnie, daje szanse maluchowi na zaufanie nowej osobie jaką jest opiekun grupy, wychowawca. Warto zadbać o kontakt z nauczycielką, wymieniać informacje na bieżąco i rozmawiać o trudnych sprawach. Porozumienie osób dorosłych daje maluszkowi gwarancję bezpieczeństwa.

Być może okaże się to niełatwe, ale warto trzymać się podjętej decyzji o zaprowadzaniu dziecka do przedszkola. To naturalne, że w tym czasie pojawia się wiele niepokojów i wątpliwości. Chodzi przecież o dziecko !

 

Adaptacja to mechanizm, z którego korzystamy przez całe życie. Każdy mały przedszkolak przez pierwszych kilka tygodni przechodzi naturalny kryzys adaptacyjny. Rodzice mają wpływ na to, jak dziecko się adaptuje, wspierając je emocjonalnie, dbając o rytm i odpoczynek oraz nawiązując przyjazne relacje z nauczycielem.

 

Lucyna Wałek - wychowawca grupy najmłodszych przedszkolaków

Data dodania: 2022-04-12 13:06:30
Data edycji: 2022-11-05 11:22:20
Ilość wyświetleń: 429

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej