REKRUTACJA 2025/2026
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Resetowanie ustawień
Reset

Nasze Przedszkole adoptowało 25 pszczół !

Nasze Przedszkole adoptowało 25 pszczół !

W ramach działań ekologicznych  nasze Przedszkole adoptowało 25 pszczół !

 

"Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad 1/3 naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. Niestety śmiertelna mieszanka, w skład której wchodzą toksyczne pestycydy, pasożyty pszczół i zmiany klimatu sprawia, że zapylacze na całym świecie są w kryzysie."

Dlaczego pszczoły są ważne?

"W samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę nie tylko ekologiczną - załamałaby się produkcja żywności. Co stałoby się z zapylaniem? Jak mogłoby się odbywać? Ręczne zapylanie jest niezwykle drogie, powolne i wymaga ogromnych nakładów pracy. Globalna wartość ekonomiczna zapylania przez pszczoły została ustalona na 265 milionów euro rocznie. Tak więc z punktu widzenia samej ekonomii, opłaca nam się chronić pszczoły!

Jednak nie tylko ludzie ucierpieliby na zniknięciu pszczół - oprócz odmian uprawnych, większość dziko rosnących roślin (około 90%), aby móc się rozmnażać, potrzebuje pośrednictwa zwierząt w procesie zapylania, z kolei od tych roślin zależą zwierzęta, które się nimi żywią... Zniknięcie pszczół i innych owadów zapylających byłoby katastrofalne dla ludzi i całej przyrody!"

Dlaczego musimy pomóc pszczołom?

"W Polsce głównymi owadami zapylającymi są pszczoły miodne i pszczoły dziko żyjące, ale niezmiernie ważną rolę w ekosystemach odgrywają też inne zapylacze, na przykład motyle, często wyspecjalizowane w zapylaniu konkretnych roślin. Gdyby z jakiegoś powodu zapylacze zniknęły, około jedna trzecia roślin uprawnych musiałaby być zapylana w inny sposób (np. ręcznie), w przeciwnym razie spadek wydajności produkcji roślinnej sięgnąłby nawet 75%. Oznaczałoby to nie tylko, że nasza dieta stałaby się bardzo monotonna, ale przede wszystkim droga.

Zniknięcie pszczół wiązałoby się ze znacznym wzrostem cen. W samej Europie roczna wartość zapylania to około 22 miliardy euro. Dzięki przygotowanemu w ramach Adoptuj Pszczołę raportowi Greenpeace „Nie tylko miód” wiemy, że wartość pracy pszczół dla polskiego rolnictwa przekracza 4,1 mld zł rocznie! Nawet hodowla zwierząt i produktów odzwierzęcych jest zależna od pracy pszczół, które zapylają wiele roślin uprawianych na pasze. Oprócz roślin uprawnych, także ogromna większość dziko rosnących roślin (około 90%) wymaga udziału owadów w procesie zapylania.

Bez pszczół i innych owadów świat stałby się szary i monotonny. Pszczela apokalipsa zmieniłaby nasze życie nie do poznania.

Tak samo jak pszczoły, ochrony wymagają motyle. Znaczna część gatunków występujących w naszym kraju nie ma się dobrze. 6 gatunków motyli dziennych jest krytycznie zagrożonych wyginięciem, 21 – zagrożonych, 30 – narażonych na wyginięcie, a dziewięć – bliskich zagrożeniu. Motyle należą do grupy tzw. gatunków osłonowych, czyli chroniąc je automatycznie chronimy inne gatunki. Działając na rzecz motyli, działamy na rzecz bioróżnorodności."

Data dodania: 2024-03-05 13:45:49
Data edycji: 2024-03-05 13:57:11
Ilość wyświetleń: 144

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej